Jak správně přikrmovat

Pokud se budeme držet několika zásad, můžeme našim ptákům přikrmováním významně pomoci. Doporučujeme však krmit pouze od listopadu do konce března, po zbytek roku si ptáci potravu snadno najdou sami. Musíme mít také na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe bereme velkou zodpovědnost. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy.

■ Krmíme od listopadu do března.

■ Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.

■ Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.

■ Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.

■ Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.

■ Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.

■ Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.

■ Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.

■ Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.

Na krmítku máme ptáky doslova na dosah, a můžeme se tak naučit rozeznávat nejen jednotlivé druhy, ale u některých i pohlaví. Ruch na krmítku je také jedinečnou příležitostí pro pořízení dokonalých fotografických snímků. Velkou roli může sehrát také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vybudovat kladný vztah k přírodě.


Vybíráme krmítko

Nejběžnějším způsobem přikrmování ptáků je sypání potravy na klasická dřevěná krmítka. Dřevo je určitě vhodnější materiál než např. kov, který namrzá a klouže, můžeme ale použít i krmítka plastová. Nejdůležitější je, aby na něm potrava byla chráněna před vlhkostí – krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se rychle kazí. Ptáci jsou v době nouze schopní spořádat i zkažené krmivo, to jim pak ale působí závažné trávicí potíže a může vést až k jejich úhynu. Krmítko má proto mít stříšku, která může být opatřena i střešní krytinou, ale hlavně musí o několik centimetrů přesahovat základnu. Ta má být dostatečně velká (alespoň 20 x 20 cm), aby se na ní ptáci příliš netísnili a vešly se sem i větší druhy, jako je kos. Základna by měla být ještě lemována boční lištou vysokou zhruba dva centimetry, zabraňující vypadávání nebo odfoukání potravy větrem. Vhodné je, aby tato bočnice byla připevněna ze stran základny, nikoliv na základně, a umožňovala tak odtok vody, která se v krmítku objeví, např. když roztaje navátý sníh.

V místech, kam nechodíme denně, jako jsou zahrádky u chat a chalup, je výhodné samonásypné krmítko (Jak si ho sami vyrobit najdete zde). Při dostatečné velikosti zajistí, že zde bude stále dostatek potravy i po několik týdnů. Jedná se o konstrukci se zásobníkem, ze kterého potrava sama postupně vypadává.

Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon. Je-li krytý, nemusí mít takové krmítko ani vlastní stříšku – stačí jednoduchý dřevěný tác. Pozor ale na skleněné plochy, jako jsou okna a dveře – krmítko by na balkoně mělo být umístěno přímo u nich, nikoliv třeba na zábradlí dva metry od skla. Ptákům by tak hrozilo, že do skla narazí a zabijí se. Stejný problém nastává samozřejmě i v případě zahradních krmítek u domů, kde jsou velká okna či prosklené dveře běžné (skla ale můžete zabezpečit samolepkami, které seženete i v našem e-shopu).

Nemáte-li ani balkon, můžete krmítko umístit třeba na okenní parapet.

Kam krmítko umístit

Velmi důležité je zvolit pro krmítko vhodné umístění. Vždy by mělo jít o klidné a dobře přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory. Jejich snadnému přístupu na krmítko zabráníme umístěním ve vzdálenosti alespoň dva metry od nejbližších keřů či stromů, ve kterých mohou kočky nebo kuny číhat. Krmítko by také mělo být alespoň 1,5 m nad zemí. Chceme-li krmítko umístit na strom, nepřipevňujeme ho na kmen, po kterém mohou predátoři do krmítka vyšplhat, ale zavěsíme je pomocí provazu nebo drátu raději na větev, opět alespoň dva metry od kmene.

Ptákům, kteří sbírají potravu ze země, jako jsou pěnkavy, zvonci, strnadi, kosi nebo kvíčaly, můžeme zhotovit jednoduchý zásyp. 

Péče o krmítko

Krmítka je také nutné pravidelně čistit, protože jsou místem možného přenosu nakažlivých onemocnění. K šíření nákaz může docházet relativně snadno a ptáci na následky nemoci pak hynou. Běžným onemocněním je např. trichomonóza, která v posledních letech decimovala populace pěvců, především zvonků. Napadení jedinci jsou apatičtí, působí „rozcuchaným“ dojmem. Posedávají na krmítku, ale nemohou polykat potravu.

Uvidíte-li nemocného ptáka na svém krmítku, vyhoďte veškerou potravu na krmítku i pod ním a místo vydezinfikujte. Po opláchnutí nechte krmítko řádně vyschnout a alespoň na dva týdny krmení přerušte. Sami se nákazy obávat nemusíte.

Chcete pomáhat ptákům i v teplejších měsících? Podívejte se na naše tipy a pozvěte ptáky k Vám na zahradu či balkon i létě!