PannonEagle Life

Ochrana orlů královských v panonské oblasti

Hlavním cílem projektu je podpora populace orlů královských v panonské oblasti, pomocí snížení úhynů způsobených pronásledováním orlů člověkem. Projekt je financovaný evropským programem Life a umožňuje nám po dobu pěti let (2017–2021) zvýšit intenzitu potírání ptačí kriminality a provádět další akce na ochranu orlů i jiných dravců na území Česka, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Srbska.

Mladí orli královští na hnízdě. Foto: Szilárd Morvai.

2017

Za účelem zjišťování a prevence ilegálních aktivit páchaných na ptácích jsme založili terénní jednotku projektu PannonEagle Life. Jednotka vznikla v dubnu 2017 ve složení: psovodka Klára Hlubocká a její pátrací pes Chesapeake Bay retrívr Sam. V červnu 2017 se tým rozrostl o nového člena – štěně Chesapeake Bay retrívra, které dostalo jméno Victory (Vítězství), jež navrhli členové a podporovatelé ČSO.

Orli královští v roce 2017 vyvedli 10 mláďat. Bohužel jsme v tomto roce poprvé prokázali otravu orla královského, a to hned ve dvou případech.

Psí jednotka ČSO
Psí jednotka ČSO v plném složení: zleva Sam, Klára a Viky. Foto: archiv ČSO.

2018

V hnízdní sezóně 2018 skončilo úspěšně hnízdění dvou párů, které vyvedly každý po dvou mláďatech. V červenci ornitologové dvěma sourozencům z jednoho hnízda nasadili batůžky vybavené moderní technologií. Vysílačky s programem Anitra pomohou se sledováním pohybu mladých orlů a mohou odhalit i nebezpečí, kterým tito králové oblohy čelí. Celá akce, do které byla zapojena i vysokozdvižná plošina, se mohla uskutečnit díky mezinárodnímu ochranářskému projektu PannonEagle Life.

Dva mladí orli královští dostali lehké batůžky se satelitními vysílačkami. Foto: Zuzana Karlíková, ČSO

2019

V hnízdní sezóně 2019 jsme na jižní Moravě zaznamenali devět párů. Pět párů nakonec úspěšně vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat.

Jeden ze dvou orlů s vysílačkou (poloha v mapě zobrazená zeleně) se v říjnu přestal ozývat. Vysílačka se naposledy ohlásila z Rakouska. Ve spolupráci s rakouskými kolegy jsme bohužel zjistili, že mladý orel zahynul.

Mládě orla královského narozené na Znojemsku. Je jedním ze šesti mláďat, která v sezóně 2019 posílila českou populaci. Foto: Hynek Matušík

2020

Terénní psí jednotka psovodky Kláry Hlubocké přišla o zkušeného Sama po náhlé břišní příhodě. Mladý Viky by zůstal na náročnou práci sám, a proto jsme se rozhodli pořídit štěně, tentokrát fenku, která dostala jméno Irbis.

Psí jednotka v novém složení z roku 2020. Psovodka Klára Hlubocká, fenka Irbis (vlevo) a pes Viky.

Druhý z orlů královských s vysílačkou (poloha v mapě výše zobrazená červeně) se koncem února přestal ozývat. Vysílačka se naposledy ohlásila z východního Maďarska z okolí Neziderského jezera. Co přesně se s ptákem stalo, to nevíme, nebyl nalezen. V úvahu připadá více možností. Pravděpodobně přestala fungovat vysílačka, nebo se jí pták zbavil, nebo je mrtvý. Podle našich maďarských kolegů, se kterými jsme situaci konzultovali, je v téhle lokalitě pronásledování (zastřelení, otrava) krajně nepravděpodobné.

V hnízdní sezóně 2020 jsme na jižní Moravě zaznamenali třináct párů orlů královských. Šest párů nakonec úspěšně vyvedlo sedm mláďat.

Mládě nového, nedospělého páru orlů královských, který letos prvním rokem zahnízdil na Břeclavsku. Foto: Petr Dvořan

2021

Ptákem roku 2021 jsme vyhlásili káni lesní, která je nejčastější obětí travičů a pytláků. Věříme, že v tomto roce se policii, se kterou úzce spolupracujeme, podaří usvědčit prvního traviče dravců.

Začátkem roku jsme se společně s ornitology z dalších 6 států zúčastnili Mezinárodního sčítání orlů v Panonské pánvi. Výsledky ZDE.

Početnost orlů královských v Panonské pánvi. (Zdroj: MME Monitoring Centre)

V únoru jsme zaznamenali prozatím největší nález od roku 2017, kdy vznikla terénní psí jednotka. Šlo o 16 mrtvých zvířat včetně 1 orla mořského, 2 jestřábů lesních a 3 kání lesních. Více ZDE.

V dubnu jsme se dočkali přelomového rozsudku, kdy byl poprvé odsouzen travič dravců. Více ZDE. Odvolací soud rozsudek v říjnu potvrdil. Více ZDE.

Tento rok jsme bohužel prokázali i otravu orla královského karbofuranem.

V hnízdní sezóně 2021 jsme na jižní Moravě zaznamenali čtrnáct párů orlů královských. Sedm párů nakonec úspěšně vyvedlo jedenáct mláďat.

Vydali jsme:

 

Mládě orla královského v roce 2021 na Břeclavsku. Foto: Hynek Matušík

2022

Začátkem roku jsme se společně s ornitology z dalších 6 států zúčastnili Mezinárodního sčítání orlů v Panonské pánvi. Dobrovolníci v sedmi státech spočítali 1302 orlů mořských, 628 orlů královských, 16 orlů skalních a 8 orlů volavých. Výsledky ZDE.

V červenci policie obvinila muže, který dlouhodobě trávil na Břeclavsku dravce a další volně žijící živočichy. Psí jednotka ČSO významně přispěla k jeho usvědčení. Více ZDE.

Více o projektu na webu www.imperialeagle.eu/cs

Projekt PannonEagle Life běží s přispěním finančního nástroje Evropského společenství LIFE a dotace Ministerstva životního prostředí.