Reportáž z členské exkurze do ptačích oblastí Žehuňský rybník a Rožďalovické rybníky 2018

V sobotu 24. března jsme se sešli na hlavním pražském nádraží a pohodlným autobusem jsme se vydali do Žehuně, která leží v Polabí mezi Poděbrady a Chlumcem nad Cidlinou. Cesta příjemně uběhla a po osmé hodině jsme už vystupovali na hrázi Žehuňského rybníka, kde nás čekali naši průvodci, místní znalci Lubor Urbánek a Jiří Vyskočil.

Hejnka strnadů lučních nás doprovázela po cestě po hrázi Žehuňského rybníka. Foto: Zdeněk Tajbl

Potápky roháči jsou sice běžné, ale jejich tok rozhodně vzbudil nadšení. Foto: Zdeněk Tajbl

V rákosinách kolem Žehuňského rybníka se ukrývalo několik volavek popelavých. Foto: Zdeněk Tajbl

Po krátké úvodní přednášce o zdejší ptačí oblasti jsme se vydali na obchůzku rybníka. Nejvíce nás zaujala hejna desítek strnadů lučních, zahlédli jsme i pěnkavy jikavce. Na hladině pak byl k vidění tok potápek roháčů, kachny divoké a hvízdáci eurasijští nebo čírky obecné a morčáci velcí. Úspěšné bylo i pozorování racků – zaznamenali jsme racky chechtavé, bělohlavé i bouřní. Potom jsme se přesunuli na další pozorovací místo u Chotovic, kde jsme si pěkně prohlédli mladé orly mořské. Zaujala nás protější stráň, která už patří do Žehuňské obory a kde bylo v minulých sezónách zaznamenáno hnízdění dudka chocholatého.

Účastníci zájezdu u naučné tabule o Ptačí oblasti Žehuňský rybník u Chotovic, odkud jsme pozorovali orly mořské. Foto: Alena Klvaňová

Několik mladých orlů mořských u Žehuňského rybníka. Foto: Zdeněk Tajbl

Orel mořský. Foto: Zdeněk Tajbl

Další zastávka u rybníka Nečas byla asi nejzajímavější. Hned na první pohled nás upoutalo velké hejno husí – napočítali jsme 700 husí běločelých, kolem 100 jedinců husí velkých a asi třicítku husí tundrových. Další hejnka pak tvořili hvízdáci eurasijští, čírky obecné, lysky černé a kopřivky obecné. Pozadu nezůstali ani dravci, kromě orlů mořských jsme viděli i luňáky červené a mohli jsme pozorovat dokonce i jejich tok. Velkou pozornost vzbudil ťuhýk šedý, který nám nehnutě pózoval tak dlouho, že si ho všichni účastníci mohli dobře prohlédnout ve stativovém dalekohledu. Na protilehlých podmáčených loukách jsme pak pozorovali čejky chocholaté. Velký ohlas vzbudil jeřáb popelavý, který nám proletěl nad hlavami.

Hejna husí běločelých, velkých a tundrových na rybníku Nečas. Foto: Zdeněk Tajbl

Kolem poledne jsme přejeli na další zastávku do Rožďalovic, rodiště českého renesančního tiskaře a nakladatele Jiřího Melantricha, odkud jsme se vydali pěšky přes historické jádro s roubenkou, ve které je umístěno Muzeum a knihařská dílna Jendy Rejmana. Naše kroky vedly k Bučickému mlýnu, nově zrekonstruované historické budově, ve které se nachází restaurace. Po cestě jsme pozorovali kromě skotského náhorního skotu také luňáky červené, konipasy bílé a horské či pěnkavy jikavce.

Rodiště knihaře a nakladatele Jiřího Melantricha v Rožďalovicích. Foto: Alena Klvaňová

Na oběd jsme se vydali podél ohrad se skotským náhorním skotem. Foto: Alena Klvaňová

Nejen ptáci zaujali účastníky ornitologické exkurze. Foto: Zdeněk Tajbl

Celý areál Bučického mlýna byl sice krásný, ale nový personál restaurace se ještě nestihl zaučit, takže jsme na oběd museli dost dlouho čekat a strávili zde skoro dvě hodiny času. Využili jsme je k nákupu odznáčků ptáků od zástupkyň ČSO Katky Slabeyové a Aleny Klvaňové. Naštěstí s jídlem jsme byli spokojeni, a tak jsme se mohli vydat na další lokality s lepší náladou. Bohužel při návštěvě známého rybníku Zrcadlo nám nepřálo počasí, bylo zataženo a hladina byla téměř bez ptáků.

Nově rekonstruovaná budova Bučického mlýna, kde jsme si udělali obědovou pauzu. V okolí zpíval střízlík a konipasi horští. Foto: Alena Klvaňová

U Bučického mlýna se vyskytovaly i nepůvodní druhy – nejmladší účastnice zájezdu s pávem. Foto: Alena Klvaňová

Posledním bodem programu byla podvečerní návštěva Dlouhopolského rybníka, kde jsme sice neviděli žádné vzácnosti, přesto byla zastávka na hrázi v zapadajícím sluníčku hezká a tvořila důstojnou kulisu pro rozloučení s našimi průvodci, kteří se nám celý den pečlivě věnovali, za což jim mockrát děkujeme!

Závěrečné pozorování na Dlouhopolském rybníce. Foto: Alena Klvaňová

Alena a Rozálie Klvaňovy


Reportáž Lubora Urbánka na webu východočeské pobočky ČSO:

Exkurze ČSO do Ptačích oblastí Žehuňský rybník a Rožďalovické rybníky